Zašto su organizmu potrebni minerali?
Da li mislite da imate dovoljno minerala?
Šta znate o prirodnim sastojcima neophodnim za održavanje vitalnih funkcija tela?
Hajde da prvo vidimo kako su minerali podeljeni:
✔ makronutrijenti – dnevna potreba za njima je iznad 200 mg (hlor, fosfor, kalcijum, magnezijum, silicijum, kalijum, natrijum);
✔ elementi u tragovima – dnevna potreba je do 200 mg (aluminijum, bor, jod, nikl, selen, molibden, cink, brom, gvožđe, fluor).
Višak minerala neće doneti ništa dobro, ali su neophodni za zdravlje, blagostanje i zdrav metabolizam. Uravnotežena ishrana bogata integralnim žitaricama, povrćem, voćem, zdravim mastima, kao i dodacima ishrani pomoći će u sprečavanju ovih nedostataka.
Zdravlje ljudi zavisi od redovnosti i količine njihovog unosa, jer minerali:
- formiraju koštano tkivo, zube, gleđ,
- učestvuju u sintezi lipida, ugljenih hidrata, proteina, procesima rasta, proizvodnji energije,
- aktiviraju enzimske sisteme,
- osiguravaju provodljivost nerava,
- kontrolišu ritam kontrakcija mišića i srca, i
- regulišu ravnotežu vode i elektrolita, ćelijsko disanje i acido-baznu ravnotežu.
Nedostatak minerala u telu, kao češća pojava ili višak kao ređa, negativno utiče na blagostanje, imunitet i performanse organizma. Pre svega, to utiče na mozak, kardiovaskularni, nervni, digestivni, mišićno-skeletni sistem i organe vida.
Pitate se zašto je danas potreba za mineralima i vitaminima veća nego pre 60 i više godina? Ili, kao mnogi, mislite da Vama nije potrebna dodatna suplementacija?
To se lako objašnjava činjenicom da se u današnjoj hrani, pre svega u voću i povrću, nalazi 5 do 7 puta manje hranljivih materija, vitamina, minerala, elemenata u tragovima! Šta se to dogodilo?
Razloga ima više:
- intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom zemlja se ispostila i ne obnavlja se na pravi način,
- primena herbicida, pesticida, fungicida, a naročita glifosata, zagađuje zemljište na kojem se uzgajaju kulture,
- primena hibridnih i GMO sorti ne sadrži dovoljne koncentracije korisnih materija, i još mnogo toga.
Istraživanja u SAD su utvrdila da količina nitritivnih supstanci, koja se početkom 20. veka nalazila u 1 kg kupusa, početkom 21. veka nalazi u 5 kg kupusa! Pogledajmo, na primer, jagode. Jagode su hrana bogata vitaminom C. Između 1985. i 2002. godine, sadržaj vitamina C u jagodama smanjio se za 87%. To su istraživanjima zaključili nemački naučnici i preporučuju barem 5 obroka dnevno sa svežim namirnicama. Ali, ko od nas ima 5 obroka dnevno sa svežim namirnicama?
Da bismo, bez suplementacije, obezbedili potrebne količine nutrijenata morali bismo pojesti veliku količinu hrane, što nije moguće iz više razloga: vremenski bi dugo trajalo, imalo bi neželjene efekte na varenje i povećanje telesne težine jer bi bilo pratećih materija koje nam nisu neophodne. To nam govori, da ako želimo svom organizmu da obezbedimo neophodne vitamine i minerale, moramo koristiti suplemente. Ali se i tu postavlja pitanje, kako u moru proizvoda i proizvođača napraviti pravi izbor?
Opšte je pravilo da treba izbegavati:
- sintetičke proizvode
- monoproizvode (osim pojedinih)
- šumeće varijante
Osnovni razlog za to je njihova niska usvojivost, tako da se stvara iluzija kako smo nešto postigli, a rezultat je u stvari slab, što se za troškove ne bi moglo reći.
Zato treba težiti proizvodima koji sadrže maksimalno prirodne komponente, organske minerale, bez prostih šećera i zasićenih masnoća.
U tom svetlu mogu se koristiti proizvodi kompanije Siberian Wellness, i to:
- organski minerali sa izuzetno visokom usvojivošću (pogledati na linku Essential Minerals)
- vitamini (pogledati na linku Essential Vitamins)
- vitaminski kompleks A, C i E u određenom balansu (pogledati na linku Formula 3)
- vitaminsko-mineralni kompleks (pogledati na linku Mega Essentials)
- hronobiološki vitaminsko-mineralni kompleks (pogledati na linku Ritmovi zdravlja)
Kontaktirajte nas za dodatne informacije: