Vitamin K – zvezda u usponu

Vitamin o kome se u poslednje vreme najviše priča je… vitamin K. Nekada siromašni rođak u porodici vitamina, on sada postavlja dnevni red u ishrani. A COVID-19 je konačno pretvorio vitamin K u zvezdu.
Jasno je da danas malo ljudi zanima COVID-19 (ironija sudbine!), ali ako je neko još uvek zainteresovan za preventivnu ulogu vitamina K u infekciji korona virusom, savetujem vam da pročitate moj post na ovu temu: https://zen.yandex.ru/media/doctor_gichev/covid-19-i-vitamin-k-601927a38414c340c6a91164?&.
Donekle, vitamin K je u potpunosti ponovio sudbinu vitamina D, koji se od isključivo pedijatrijskog vitamina vrlo uske specijalizacije pretvorio u možda najuniverzalniji vitamin. Uzgred, i COVID-19 je ovde odigrao značajnu ulogu.
Činjenice
Baš kao vitamin D i folna kiselina (pogledajte moje postove https://zen.yandex.ru/media/doctor_gichev/vitamin-d-neveroiatnye-fakty-o-neveroiatnom-vitamine-616d6ec2cda430144a23cf00?& i https://zen.yandex.ru/media/doctor_gichev/samyi-drevnii-vitamin-i-rojdenie-rebenka-61fd043da9ad4b646dc18048?&), vitamin K je jedan od najstarijih vitamina.
Prvo se pojavljuje u primitivnim bakterijama, gde obavlja najvitalniju funkciju – obezbeđuje procese ćelijskog disanja. Dalje, u procesu evolucije, vitamin K gubi ovu funkciju, ali, poput vitamina D i folne kiseline, nalazi druge upotrebe u višim organizmima, uključujući ljude. Priroda uglavnom nikada ne rasipa biološki aktivne molekule i uvek teži da ih prilagodi, kako ne bi izmislila ništa novo.
Koje funkcije priroda dodeljuje vitaminu K?
Još kada sam bio na prvoj godini medicinske škole (a to je bilo 1990. godine), vitamin K se smatrao nedostatkom vitamina, od kojeg praktično ništa ne zavisi. Nije imao ni stopu potrošnje! Da, znali smo da je uključen u procese zgrušavanja krvi, ali sama ova funkcija u životu savremenog čoveka je nekako sporedna i nije samo vitamin K taj koji je kontroliše.
A onda se odjednom pokazalo da je vitamin K neophodan za aktivaciju posebnih proteina koji kontrolišu veoma veliki broj vitalnih procesa u raznim organima i tkivima.
Bez vitamina K nemoguće je zamisliti normalno formiranje koštanog tkiva, jer on kontroliše aktivnost najvažnijeg regulatornog proteina – osteokalcina, koji, kako samo ime kaže, kontroliše proces kalcifikacije kostiju. Dakle, danas svi lekovi za lečenje i prevenciju osteoporoze, pored standardnog kalcijuma i vitamina D, obavezno sadrže vitamin K.
Cirkulatorni sistem
Ali u zidovima krvnih sudova, vitamin K, naprotiv, sprečava taloženje kalcijumovih soli i na taj način čuva njihovu elastičnost, sprečavajući njihovo starenje. Štaviše, pokazalo se da ako je vitamin K u jetri uključen u sintezu faktora zgrušavanja krvi, onda direktno u krvnim sudovima kroz aktivaciju regulatornih proteina sprečava rizik od tromboze.
Respiratorni sistem
Opet, kroz aktivaciju regulatornih proteina, vitamin K održava integritet elastinskog okvira pluća, obezbeđujući njihovo pravilno funkcionisanje.
Antioksidativni sistem
Imajući mnogo dvostrukih veza u svojoj hemijskoj strukturi, vitamin K može neutralisati slobodne radikale i služiti kao moćan antioksidans, uporediv po snazi sa vitaminom E. Možda je to razlog za preventivni efekat vitamina K koji je opisan u mnogim studijama.
Održavanje zdrave crevne mikroflore
Ova funkcija vitamina K je tek nedavno došla u razmatranje (opet, dobrim delom zahvaljujući COVID-19). Ispostavilo se da su mnoge bakterije koje naseljavaju naša creva toliko navikle na redovan unos vitamina K iz hrane da su izgubile sposobnost da ga same sintetišu. U međuvremenu, kao što smo već rekli, bakterije bez vitamina K ne mogu da dišu i, prema tome, žive.
Stoga je potpun i redovan unos vitamina K iz hrane jedan od preduslova za održavanje raznovrsne i uravnotežene crevne mikroflore.
Gde mogu da ga nabavim?
Primitivne bakterije, koje su bile u stanju da samostalno sintetišu vitamin K, koji je bio od vitalnog značaja za njih, ovu su sposobnost prenele evolucionom lestvicom na biljke. Životinje se nisu naprezale i radije su uzimale vitamin K u gotovom obliku (kao i mnoge druge vitamine).
Istina, biljni vitamin K (filohinon, ili vitamin K1) nije bio baš pogodan za životinje i one su naučile da ga modifikuju za sebe, sintetišući menakinon, ili vitamin K2, iz filohinona.
Apsolutni predatori se uopšte nisu ni sa čim zamarali i uzimali su potpuno pripremljen vitamin K2 iz mesa svojih žrtava.
Ti i ja smo svaštojedi i možemo koristiti oba načina. Od povrća (pre svega lisnatog) možemo dobiti filohinon i iz njega sintetizovati menahinon, a od mesnih namirnica gotovi menahinon.
Kakve veze ima nestašica sa tim?
Na prvi pogled, teško je zamisliti nedostatak vitamina K. Čini se da jedemo povrće, a posebno meso. Ali, prvo, jedemo malo povrća, a lisnate useve jedemo samo jednom godišnje. Drugo, većina životinjskog menakinona nije koncentrisana u mesu, već u iznutricama, koje većina nas nikada nije ni probala.
Treće, u živinarstvu i svinjogojstvu (a to su glavni izvori menahinona) veoma se koriste krmne mešavine koje, za razliku od svežih biljaka, sadrže vrlo malo filohinona. Zbog toga se, inače, u SAD aditivima za hranu obavezno dodaje menadion, sintetički prekursor menahinona.
Za pomoć se obratite bakterijama
Istina, uvek imamo priliku da padnemo na evoluciono dno i ponovo iskoristimo pomoć bakterija koje mogu da sintetišu menahinon. Govorim o onim vrstama namirnica u čijoj pripremi aktivno učestvuju bakterije.
Najjednostavniji primer je jogurt. Laktobacili ne samo da učestvuju u fermentaciji mleka, već i sintetišu menahinon. Međutim, život bakterija u jogurtu je prilično kratak, pa se stoga ne može smatrati izvorom vitamina K.
Ali, na primer, kiseli kupus, čiji period sazrevanja dostiže šest meseci ili više, može nam obezbediti značajniji deo menahinona. Tvrdi sirevi pružaju još povoljnije uslove za bakterije (i, shodno tome, dobar su izvor menahinona).
Ali ipak, apsolutni šampion je tradicionalno japansko jelo nato, koje je veoma duboko fermentisano zrno soje. Koncentracija vitamina K (tačnije, menahinona-7, ili MK-7) u njemu dostiže toliko visoku koncentraciju da se nato koristi za dobijanje prirodnih preparata vitamina K. I, inače, upravo je ovaj prirodni vitamin K u obliku menahinona-7 uključen u takav proizvod kompanije Siberian Vellness kao prirodni vitamini iz serije Siberian Super Natural Nutrition.
I poslednji mit o vitaminu K
Da, inače, jedan od razloga zašto se vitamin K dugo smatrao uslovnim vitaminom bilo je uvreženo mišljenje da naša crevna mikroflora sintetiše do polovine potrebnog vitamina. I zaista, kao što smo spomenuli, bakterije samostalno sintetišu vitamin K za svoje potrebe.
Ali, prvo, danas je već dokazano da vitamin K nije u stanju da se apsorbuje na nivou debelog creva, gde uglavnom živi naša mikroflora. Drugo, kao što sam već rekao, mnoge crevne bakterije su izgubile sposobnost da sintetišu vitamin K i, naprotiv, postaju njegovi potrošači.
Rezime
Uopšteno govoreći, danas reći da vitamin K nije neophodan zbog formalno veoma velikog broja njegovih izvora, isto je kao što mi severnjaci pozivamo na sunce i kažemo da nas vitamin D mazi.
Autor: Jurij Jurjevič Gičev (Юрий Гичев)
Preuzeto i prevedeno sa: https://dzen.ru/a/YpRosADN4W1Tm392
Ako želite da svom organizmu obezbedite vitamin K2, pogledajte detaljnije sasvim prirodne proizvode:
- Siberian Super Natural Nutrition ECO. Natural Vitamins
- Essential Vitamins. Vitamin K2
- za druge suplemente možete dobiti informacije ako popunite formu Slobodno pitajte!
Kontaktirajte nas za dodatne informacije: